rozwińzwiń

Nabór

Okładka książki Nabór Vincent V. Severski
Okładka książki Nabór
Vincent V. Severski Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Zamęt (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Zamęt (tom 3)
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2021-05-04
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-04
Język:
polski
ISBN:
9788381436441
Średnia ocen

8,7 8,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,7 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1521
1521

Na półkach:

Trudno sobie wyobrazić powieść szpiegowską bez elementów political fiction. Ocena zasadności podejmowanych przez agentów akcji wobec opisywanych okoliczności politycznych, w jakich funkcjonują, należy w głównej mierze do czytelników. Niektórzy cenią w szpiegowskich thrillerach przede wszystkim stronę operacyjną, pomysłowość i precyzję przeprowadzanych działań, sarkają na rozbudowany kontekst polityczny, szczególnie jeśli nie zgadza się on z ich wizją świata.

Tymczasem Vincent Severski mocno „Nabór” upolitycznił. Zrobił to, moim zdaniem, ciekawie i przekonująco. Choć nie wykluczam, że jednym z powodów takiej opinii jest również mój ogląd polskiej rzeczywistości, staram się jednak w moich ocenach książek stosować glównie inne kryteria. Na przykład amerykańscy autorzy powieści szpiegowskich modny wątek agentów-sygnalistów (whistleblowers) przedstawiają zgodnie ze swoimi poglądami albo jako bohaterów, albo jako użytecznych idiotów, ale - mimo że i w tej sprawie mam raczej zdecydowane poglądy - czytałam z zainteresowaniem dobrze napisane thrillery broniące obu punktów widzenia. Najważniejsze bowiem wydaje mi się rozstrzygnięcie, czy polityka nie zaszkodziła przejrzystości i wiarygodności w przeprowadzaniu szpiegowskich akcji, budowaniu napięcia nieodzownego w tego typu literaturze. Severski wyszedł z tej próby zwycięsko, choć łatwo nie było.

Spotkanie w jednym tomie ludzi z dwóch wyautowanych ze służby agenturalnych grup, Wydziału Q Konrada Wolskiego i Sekcji Romana Leskiego, ich negatywna opinia na temat ludzi rządzących krajem nie tylko zmusza ich do dbałości o własne bezpieczeństwo, ale wobec docierających wiadomości o nowych zagrożeniach skłania do podejmowania inicjatyw na własną rękę, w tajemnicy przed państwowymi decydentami. Na dodatek cele wyższe, takie jak niedopuszczenie do ataku terrorystycznego w Warszawie i zapobieżenie wojnie z Iranem, chcą połączyć ze spłaceniem długu wobec więzionych przyjaciół. Gra idzie zatem o więcej niż jedną stawkę, toczy się na kilku scenach, a jej aktorami są ludzie po różnych stronach barykady i ich ... mocodawcy. Mimo że wątki prowadzone są klarownie, sam fakt ponad ośmiuset stron druku może być dla niektórych czytelników męczący. Są też pewne efekty uboczne tak skomplikowanej, wielowarstwowej intrygi, czyli ofiary, także wśród czytelniczych ulubieńców. W finale zamieszcza autor tzw. cliffhangera, co może zapowiadać kontynuację powieściowego serialu. Podczas spotkania autorskiego online Severski przyznał, źe wbrew oryginalnemu planowi zakończenia trylogii, rozważa taką możliwość.

Postscriptum: Książkę przeczytałam w 2021 roku. Dopiero teraz, gdy wzięłam się za lekturę kolejnego tomu serii odkryłam, że na LC nie ma na temat „Naboru” mojej opinii. Zamieszczam ją obecnie, choć nie ma gwarancji, że dziś napisałabym ją identycznie, zwracając uwagę na te same komentarze, jakie wówczas wokół powieści można było usłyszeć, np. o niepotrzebnym upolitycznieniu

Trudno sobie wyobrazić powieść szpiegowską bez elementów political fiction. Ocena zasadności podejmowanych przez agentów akcji wobec opisywanych okoliczności politycznych, w jakich funkcjonują, należy w głównej mierze do czytelników. Niektórzy cenią w szpiegowskich thrillerach przede wszystkim stronę operacyjną, pomysłowość i precyzję przeprowadzanych działań, sarkają na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2355
2352

Na półkach: , ,

Rację mają ci, którzy uważają, że lekturę należy zacząć po bożemu, czyli od pierwszego tomu, jakim jest „Zamęt”. Autor niby wspomina o wcześniejszych wydarzeniach, niby nadmienia, ale nie uczestnicząc (w wersji czytelniczej, oczywiście) w poprzednich szpiegowskich historiach, nie będziecie wiedzieli, co spowodowało, że premier Bolecki maczał palce w rozwiązaniu kolejnej komórki polskiego wywiadu. Czyżby byli zbyt skuteczni? A może wiedzą zbyt wiele? A może komuś przeszkadzają? Jak w każdym poprzednim tomie, dużo się dzieje, akcja zmienia się dynamicznie, a czytelnikowi pozostaje jedynie mieć nadzieję, że opisane wydarzenia, rozgrywki polityczne to czysta, literacka fikcja. Nawet tę płonną nadzieję. Dla tych, którzy zapoznali się z poprzednimi tomami – lektura obowiązkowa. Wersja audio – znakomita. Polecam.

Rację mają ci, którzy uważają, że lekturę należy zacząć po bożemu, czyli od pierwszego tomu, jakim jest „Zamęt”. Autor niby wspomina o wcześniejszych wydarzeniach, niby nadmienia, ale nie uczestnicząc (w wersji czytelniczej, oczywiście) w poprzednich szpiegowskich historiach, nie będziecie wiedzieli, co spowodowało, że premier Bolecki maczał palce w rozwiązaniu kolejnej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    1
  • Audiobook
    1
  • Polecane
    1
  • Szpiedzy
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nabór


Podobne książki

Przeczytaj także